Kuchnia doskonała #5: Zasada V – dostosuj zastosowane rozwiązania do możliwości budżetowych

23 lutego 2017

Z każdym rokiem przybywa coraz więcej systemów kuchennych wypełniających szafki. Ma to na celu ułatwienie korzystania z mebli, by gotowanie stało się jeszcze przyjemniejsze. Do tego dochodzą różne materiały wykończeniowe, a wiadomo, że kuchnia z naturalnego drewna będzie kosztować dużo więcej niż taka wykonana z płyty wiórowej. Dużo osób dochodzi do momentu gdy trafia na ten dylemat- wybrać tańsze rozwiązania czy zainwestować w droższe. Nie możemy zapominać, że kuchnia to jeden z największych wydatków w domu. Jednak też jeden z najbardziej trwałych. Krzesło czy kanapę możemy zmieniać nawet raz w roku, natomiast zakup kuchni to wydatek skumulowany na wiele lat. Po roku czy dwóch będzie za późno na wprowadzanie zmian. Podczas projektowania należy mieć to na uwadze. Często warto zainwestować w rozwiązania, które faktycznie umilą nam korzystanie z kuchni.

 

kuchnia

 

Kilka przydatnych systemów kuchennych:

  • jak najwięcej szuflad- dzięki nim dostęp do przyborów i produktów jest wygodny, przy okazji łatwiej zachować porządek niż na zwykłej półce
  • wąskie cargo
  • systemy do szafek narożnych – by nie „nurkować” do środka szafki, by wyjąć coś, co jest schowane głęboko w kącie
  • szafki górne otwierane do góry- większa przejrzystość w szafce, mniejsza szansa by stuknąć się o front
  • wkłady na sztućce lub naczynia- dla zachowania większego porządku
  • kosze do sortowania np. śmieci

 

systemy kuchenne

narożnik w kuchni

Część z tych systemów opisywałam we wcześniejszym poście i tutaj . A następnym razem omówię dokładnie jeszcze więcej.

Warto pomyśleć o trwałości blatu – kamień to drogie rozwiązanie, lecz prawie niezniszczalne. Bardzo dobre właściwości przejawia blat z kwarcu. Natomiast nie jestem przekonana do blatów typu Hanex- kosztują niemało, a mimo to nie są tak trwałe jak kamień: trzeba uważać na zarysowania i stawianie gorących garnków. Ich największą zaletą jest niewidoczna linia łączenia krawędzi.

 

kuchnia płyta laminowana

Piękne, naturalne drewno, wciąż modny wysoki połysk, czy też tania płyta wiórowa? To najtrudniejszy wybór. Często zapominamy o praktyczności i wybieramy to, co ładniejsze. I nie przeczę, estetyka jest ważna. Jednak, gdy w projekcie mam ograniczony budżet, wolę zastosować lepszy systemy w środku szafek, a fronty zrobić tańsze. Wybór płyt wiórowych jest ogromny, można stworzyć piękną kuchnię. Co innego przy wyższych środkach finansowych- wtedy wolę wykorzystać fronty drewniane lub z MDFu, które są trwalsze.

 

kuchnia z wyspą

 

 

Marta