Inspiracje #3: dekoracyjne panele ścienne

28 lutego 2017

Dekoracyjne panele ścienne

– czy warto?

Jaki mamy wybór?

I ile trzeba za to zapłacić?

 

Od pewnego czasu coraz większą popularność zdobywają panele ścienne. Mają wiele zastosowań, wzorów, kolorów oraz zróżnicowane ceny, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Chętnie przybliżę wam ten temat.

 

Tapicerowane panele ścienne

To rozwiązanie idealne do sypialni lub pokoi dziecięcych. Wystarczy proste łóżko, do którego wybierzemy mięciutkie modułowe panele tapicerowane i już mamy wygodny i piękny zagłówek. Mnogość tkanin sprawia, że wpiszą się w wiele stylów wnętrzarskich. Podoba mi się, że jesteśmy coraz bardziej kreatywni i panele ścienne to już nie tylko wezgłowie w sypialni. Coraz częściej widzę je w korytarzach, gabinetach, a nawet salonach. Spójrzcie na kilka zastosowań:

 

panele tapicerowane w sypialni

 

panele tapicerowane w pokoju dziecięcym

 

panele tapicerowane w korytarzu

 

Miejsce wykorzystania: sypialnia, pokój dziecięcy, gabinet, salon, hol, korytarz- ogólnie miejsca nienarażone na wilgoć i duże zachlapania.

Panele tapicerowane cena: 55zł- 300zł za sztukę (wielkości od 30x30cm do 100x50cm) Ceny najczęściej zależą od wybranej tkaniny i wielkości modułu… oraz firmy 😉 Sami wybieramy ilość sztuk- to od nas zależy, czy wyłożymy całą ścianę, czy przymocujemy tylko jeden wąski rządek. W zasadzie zawsze będzie wyglądać efektownie i przytulnie.

Montaż paneli tapicerowanych odbywa się za pomocą jednego z trzech sposobów:

  • mogą być przyklejone bezpośrednio do ściany przy użyciu kleju typu FIX. Dość szybka i prosta metoda, ale trzeba pamiętać, by na czas schnięcia kleju podłożyć coś (lub przybić drewniana listwę), jeśli panele nie sięgają bezpośrednio do podłogi
  • przyklejone dzięki taśmie rzepowej – jest to ciekawe rozwiązanie, bo mamy możliwość późniejszego zmienienia ułożenia paneli
  • zawieszenie na metalowych zawiesiach- w tym wypadku najlepiej zacząć od złączenia wszystkich modułów ze sobą. Należy również pamiętać, by poprawnie wymierzyć odległości nawierceń w ścianie i panelach.

Wybrałam zdjęcia przedstawiające panele tapicerowane firm: Ta.fi, Bizzara, MadeForBed, Cocodeco, prywatnego tapicera

 

Panele drewniane i MDF

To coś dla wielbicieli naturalnych rozwiązań, ale nie tylko, gdyż i tutaj wybór jest spory. Możemy zdecydować się na przepiękną, drobną mozaikę w naturalnych odcieniach drewna, ale również na frezowane panele MDF lakierowane na wybrany przez nas kolor. Co ciekawe, zdobią nie tylko ściany, ale też często są wykorzystywane jako dodatkowa dekoracja mebli.

 

drewniane panele ścienne

panele ścienne mdf

 

Miejsce wykorzystania: w zasadzie nieograniczone, sprawdzą się nawet w łazience.

Panele drewniane i MDF cena: 25zł-500zł za sztukę (wielkości od 30x30cm do 120x60cm), na cenę wpływają również wykorzystane materiały.

Montaż: raczej oczywisty- najprościej je przykleić do ściany.

Wybrałam zdjęcia przedstawiające panele tapicerowane firm: Natural Wood Panels, Proform

 

Panele gipsowe i z poliuretanu

Świetne rozwiązanie na duże powierzchnie. Niestety na mniejszych nie wygląda już tak efektownie. Mnogość wzorów jest przeogromna, kolorystyka również, każdy jest w stanie wybrać coś pasującego do jego wnętrza. Są wzory bardziej eleganckie, jak i ekstrawaganckie czy typowo dziecięce.

 

panele ścienne

 

dekoracyjne panele ścienne

 

Miejsce wykorzystania: wszystkie pomieszczenia, jednak panele gipsowe należy wcześniej zaimpregnować jeśli mają zostać wykorzystane w łazience.

Panele gipsowe i z poliuretanu cena: 18-150zł za sztukę (wielkości od 30x30cm do 100x80cm)

Montaż: panele gipsowe, są cięższe , więc używamy kleju montażowego. Możemy go użyć tez przy panelach poliuretanowych, ale wystarczy nawet taśma dwustronna, o ile poszczególne elementy mają wypustki pióro-wpust.

Wybrałam zdjęcia przedstawiające panele tapicerowane firm: Dunes, Kalithea

 

Myślę, że warto uatrakcyjnić wnętrze za pomocą któryś z opisanych materiałów. Warto przemyśleć to już na początku projektu, by wiedzieć ile jesteśmy w stanie wydać i jak się przygotować do montażu. Macie panele ścienne w swoich domach? A może przygotowujecie się do remontu i szukacie podpowiedzi? 

 

Podane ceny są orientacyjne, nie przytaczam dokładnych cenników wszystkich firm.

 

Marta