Kuchnia doskonała #4: Zasada IV – zwróć uwagę na ergonomię i funkcjonalność kuchni

W kuchni wykonujemy konkretnie następujące po sobie czynności. Z tego względu warto zadbać o wygodne rozmieszczenie sprzętów kuchennych.

1

Złotą zasadą jest umieszczenie ich w pobliżu siebie na zasadzie trójkąta roboczego: lodówka- zlewozmywak-płyta grzejna. Istotne by pomiędzy nimi znalazły się kawałki wolnego blatu. By lepiej wam to wyjaśnić, przygotowałam 4 przykłady na podstawie jednego wnętrza.

Model

Powiecie, że kuchnia to dużo więcej niż lodówka, zlewozmywak i płyta grzejna. Oczywiście! I z tego powodu warto podzielić projektowane meble kuchenne na strefy. W pierwszej chwili może się to wydawać trudne, ale warto o tym pomyśleć, żeby później korzystać z kuchni z przyjemnością. Zerknijcie na kolejny schemat z 4 przykładami.

Model

Staramy się też odchodzić od tradycyjnych głębokich szafek dolnych otwieranych do boku- dużo wygodniej jest mieć chociaż kilka szuflad z pełnym wysuwem. Dzięki temu rozwiązaniu tworzy się porządek i wszystko jest dostępne na wyciągnięcie ręki bez konieczności przestawiania np. pojemnika z mąką stojącego z brzegu. Ciekawym rozwiązaniem są szafki górne otwierane do góry zamiast tradycyjnie do boku. Przy takich szafkach dużo wygodniej jest korzystać z kuchni jednocześnie dwóm osobom, a dodatkowo jest ułatwiony dostęp do większej ilości produktów stojących w środku.

Lubię rozwiązania firmy Blum, więc pokażę kilka dobrych produktów:

2

4

5

3

 

Marta

Zostaw komentarz

Lubimy dyskusje. Dołączysz?

Proszę czekać...